سلام خدمت همکاران بزرگوار و با آرزوی سالی سرشار ازسلامتی و بهروزی

ساخت وبلاگ
چکیده :   انطباق طبیعی بومیان مناطق مرتفع بسیاری از بومیان آند و هیمالیا در ارتفاعات بلندتر از 3900 متر زندگ... با عنوان : سلام خدمت همکاران بزرگوار و با آرزوی سالی سرشار ازسلامتی و بهروزی بخوانید :

 

انطباق طبیعی بومیان مناطق مرتفع

بسیاری از بومیان آند و هیمالیا در ارتفاعات بلندتر از 3900 متر زندگی می کنند. گروهی از ساکنان اند پرو در ارتفاع 5250 متری زندگی می کنند و در معادنی با ارتفاع 5700 متر مشغول به کارند. بسیاری از این بومیان در همین ارتفاع به دنیا امده اند و تمام عمر خود را در همین جا سپری می کنند. انطباق در بومیان از کلیه جهات حتی از ساکنین مناطق پست تر که به نحو احسن انطباق یافته اند بیشتر است (حتی نسبت به کسانی که 10 سال یا بیشتر در مناطق مرتفع زندگی کرده اند). انطباق بومیان از دوره شیرخواری شروع می شود. اندازه سینه به خصوص افزایش زیادی می یابد، در حالی که اندازه بدن تا حدودی کم می شود و در نتیجه نسبت ظرفیت تهویه به جثه بالا می رود. به علاوه، قلب آنان که از پس از تولد برون ده قلبی بالاتری را پمپ می کند تا حد چشمگیری بزرگتر از قلب ساکنین نواحی کم ارتفاع است.

در بومیان تحویل اکسیژن از خون به بافت ها هم بسیار تسهیل می شود، Po2  شریانی در بومیان مناطق مرتفع تنها 40mmHg است، اما به علت مقدار بیشتر هموگلوبین، مقدار اکسیژن موجود در خون شریانی این افراد بیشتر از اکسیژن موجود در خون ساکنان نواحی پست است. توجه کنید که با وجود Po2پایین شریانی Po2 وریدی در بومیان نواحی مرتفع تنها 15 mmHg کمتر از Po2 وریدی مربوط به ساکنین نواحی پست می باشد و این مؤید آن است که انتقال اکسیژن به بافت ها در بومیان نواحی مرتفع که به طور طبیعی انطباق یافته اند فوق العاده کار آمد است.

...
نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : جمعه 16 آذر 1397 ساعت: 16:51