با سلام وعرض ادب خدمت همکاران گرامی.وعرض خسته نباشید از برگزاری مسابقات آزمایشگاهی .به اظلاع می رسان

ساخت وبلاگ
چکیده : غیر فعال شدن کروموزوم X  در دروزوفیلا ، کرم های لوله ای و پستانداران ماده ها دارای دو کروموزوم X در... با عنوان : با سلام وعرض ادب خدمت همکاران گرامی.وعرض خسته نباشید از برگزاری مسابقات آزمایشگاهی .به اظلاع می رسان بخوانید :

غیر فعال شدن کروموزوم X

 در دروزوفیلا ، کرم های لوله ای و پستانداران ماده ها دارای دو کروموزوم X در هر سلول هستند . در حالی که نرها یک کروموزوم X در هر سلول خود دارند . برخلاف کروموزوم Y ، کروموزوم X حاوی هزاران ژن است که برای فعالیت سلولی ضروری می باشند . با وجود آن که سلول های ماده حاوی دو کروموزوم X هستند اما به طور تقریبی سلول های نر و ماده حاوی مقادیر یکسانی از محصولات ژن های کروموزوم X میباشند . به این پدیده جبران مقداری گفته می شود  و از سه طریق قابل انجام است . در دروزوفیلا سرعت رونویسی از کروموزوم X نر دوبرابر سرعت رونویسی از کروموزوم Xماده است . بنابر این ، تنها کروموزوم X نر در مقایسه با دو کروموزوم Xماده مقادیر یکسانی رونوشت تولید می می کند . این امر از طریق استیلاسیون نوکلئوزوم ها در طول کروموزوم X نر انجام می شود ، به این ترتیب RNAپلیمراز دسترسی بیشتری به پروموتر های کروموزوم پیدا می کند . در  elegans C. هر دو کروموزوم X تا حدودی مهار می شوند . بنابراین مقدار محصولات کروموزوم X نر و ماده برابر می شود .

در پستانداران ، جبران مقداری از طریق غیرفعال شدن یکی از کروموزوم های X در هر سلول ماده اعمال می شود ، بنابراین هر سلول سوماتیک پستانداران نر یا ماده ، تنها یک کروموزوم X فعال دارد . به این پدیده غیر فعال شدن کروموزوم X می گویند . کروماتین  کروموزوم X غیر فعال به هتروکروماتین تبدیل می شود .کروماتینی که در طول بخش عمده ای از چرخه ی سلولی متراکم است و بعد از سایر قسمت های کروماتین ( یوکروماتین) همانندسازی می کند .

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم بهمن ۱۳۹۵ساعت 13:31  توسط DEPZISTGROUP  | 
...
نویسنده : بازدید : 6 تاريخ : سه شنبه 17 مرداد 1396 ساعت: 2:50