با سلام وعرض خدا قوت امروز مرحله تیوری مسابقات آزمایشگاهی برگزار می شود. با ارزوی موفقیت برای تمامی

ساخت وبلاگ
چکیده : دفاع در برابر گیاه خواران گیاه خواری – توسط جانوران گیاه خوار – تنشی است که گیاهان در هر اکوسیستمی ... با عنوان : با سلام وعرض خدا قوت امروز مرحله تیوری مسابقات آزمایشگاهی برگزار می شود. با ارزوی موفقیت برای تمامی بخوانید :

دفاع در برابر گیاه خواران

گیاه خواری – توسط جانوران گیاه خوار – تنشی است که گیاهان در هر اکوسیستمی با آن مواجه هستند .    گیاهان ، هم با استفاده از دفاع فیزیکی ، مثل خارها ، و هم با کمک دفاع شیمیایی ، مثل تولید ترکیبات سمی یا ناخوشایند ، مانع علف خواری بیش از حد می شوند . به عنوان مثال ، برخی گیاهان ، آمینواسید های غیر معمولی به نام کاوانانین تولید می کنند . این نام از یکی از منابع تهیه این ماده یعنی Jackbean     (Cana valia ensiformis) گرفته شده است . کاوانانین شبیه آرژنین – یکی از 20 آمینواسیدی که جانداران آن را وارد ساختار پروتئین هایشان میکنند – است . اگر حشره ای یک گیاه حاوی کاوانانین را بخورد ، این ملکول جایگزین آرژنین ، در ساختار پروتئین های بدن حشره می شوند . چون کاوانانین به اندازه ی کافی با آرژنین تفاوت دارد که سبب ایجاد تغییر در شکل و در نتیجه عملکرد پروتئین ها شود ، حشره می میرد .

برخی از گیاهان ، جانوران شکارچی را جهت کمک به دفاع در برابر علف خوارهای خاصی « استخدام » می کنند . به عنوان مثال ، حشراتی به نام زنبور های پارازیتوئید ، تخم هایشان را به درون بدن شکارهایشان ، از جمله      کرم های پروانه ای که از گیاهان تغذیه می کنند تزریق می نمایند . تخم ها در درون بدن کرم پروانه باز شده و لاروها شروع به خوردن محتویات آلی بدن کرم از داخل به سمت بیرون می کنند. گیاه که از تخریب کرم پروانه ی علف خوار سود می برد ، نقش فعالی در این نمایش دارد . برگی که توسط کرم های پروانه آسیب ببیند ، ترکیبات فراری آزاد می کند که سبب جذب زنبور های پارازیتوئید می شود . محرکی که سبب ایجاد این پاسخ می شود حاصل ترکیب دو چیز است : آسیب های فیزیکی که بر اثر جویده شدن برگ توسط کرم پروانه وارد می شود ، و یک ترکیب شیمیایی ویژه که در بزاق کرم پروانه وجود دارد

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم اسفند ۱۳۹۵ساعت 7:32  توسط DEPZISTGROUP  | 
...
نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : سه شنبه 17 مرداد 1396 ساعت: 2:50