با سلام خدمت همکاران گرامی. امیدوارم ایام خوشی را داشته باشید.دیدیم که بافت چوبی دارای دو نوع سلول ت

ساخت وبلاگ
چکیده : دیدیم که بافت چوبی دارای دو نوع سلول تراکئید و عناصر آوندی است . هنگام بلوغ ، هر دو سلول مرده اند و... با عنوان : با سلام خدمت همکاران گرامی. امیدوارم ایام خوشی را داشته باشید.دیدیم که بافت چوبی دارای دو نوع سلول ت بخوانید :

دیدیم که بافت چوبی دارای دو نوع سلول تراکئید و عناصر آوندی است . هنگام بلوغ ، هر دو سلول مرده اند و فقط دارای دیواره های سلولی، شکل بسیار باریک و لوله های عمودی هستند که از انتها روی یکدیگر قرار        می گیرند .

گیاه شناسان در تشریح صعود شیره ی خام ، مکانیسم تعرق-هم چسبی – کشش را مطرح کرده اند . ما خلاصه ی آن را به صورت زیر دنبال می کنیم : تعرق ، کششی را در امتداد رشته های ملکول آب ، که به وسیله نیروی هم چسبی به یکدیگر نگه داشته شده اند اعمال می کند ، و نیروی دگر چسبی در حرکت روبه بالا کمک می نماید . این مساله بویژه برای گیاهان اهمیت دارد که اصلا از انرژی خودشان برای انتقال شیره ی خام استفاده نمی کنند . بافت آوند چوبی گیاه برای استفاده از نیرو های خارجی ، هم چسبی ، دگر چسبی و اثر تبخیر در برابر نور خورشید ، برای جابجایی آب و مواد معدنی محلول از ریشه ها به اندام ها ی هوایی سازش پیدا کرده است .

 

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۹۶ساعت 7:58  توسط DEPZISTGROUP  | 
...
نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : سه شنبه 17 مرداد 1396 ساعت: 2:50