با سلام وآرزوی روزی خوش برای همه ی عزیزان .عید سعید مبعث بر شما مبارک وخجسته باد

ساخت وبلاگ
چکیده : عناصر غذایی گیاه عمده ترین علائم رایج کمبود مواد غذایی ، بازدارندگی رشد و بی رنگ شدن برگها هستند . ... با عنوان : با سلام وآرزوی روزی خوش برای همه ی عزیزان .عید سعید مبعث بر شما مبارک وخجسته باد بخوانید :

عناصر غذایی گیاه

عمده ترین علائم رایج کمبود مواد غذایی ، بازدارندگی رشد و بی رنگ شدن برگها هستند . مطالعات مشابه در تشخیص 17 عنصر ضروری تغذیه ای در همه ی گیاهان و تعداد کمی از عناصر ضروری در گروهه های خاصی از گیاهان کمک کرده است . عمده تحقیقات در زمینه گیاهان زراعی و گیاهان خانگی است , اطلاعات کمی درباره ی نیاز های تغذیه ای گیاهان غیر زراعی شناخته شده است .

به 9 عنصر از 17 عنصر ضروری عناصر پر مصرف ( ماکروالمان ) گفته می شوند که گیاهان به مقدار نسبتا بیشتری به آن ها نیاز دارند . 6 عنصر از 9 عنصر پر مصرف ، کربن ، اکسیژن ، هیدروژن ، نیتروژن ، گوگرد و فسفر ، جزء اصلی ترکیبات آلی هستند . این 6 عنصر 98 % وزن خشک گیاه را تشکیل می دهد ، 3 عنصر پر مصرف دیگر ، کلسیم ، پتاسیم و منیزیم 1/5 در صد دیگر را می شازند .

به عناصری که گیاهان به مقدار خیلی کم نیاز دارند  ، کم مصرف ها (میکرو المان) گفته می شود . 8 عنصر کم مصرف آهن ، کلر ، مس ، منگنز ، روی ، مولیبدن ، بر و نیکل هستند . عمدتا فعالیت این عنصر در گیاهان به عنوان کوفاکتور آنزیم ها هستند . برای مثال ، آهن یک ترکیب فلزی سیتوکروم ها ، پروتئین های فعال در     زنجیره های انتقال الکترون کلروپلاست ها و میتوکندری ها است . از آن جا که عمده فعالیت کم مصرف ها کاتالیز است (از یک عنصر کم مصرف بار ها و بار ها استفاده می شود ) ، پس گیاهان به مقادیر کمی از این عناصر احتیاج دارند .

+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۹۶ساعت 9:28  توسط DEPZISTGROUP  | 
...
نویسنده : بازدید : 5 تاريخ : سه شنبه 17 مرداد 1396 ساعت: 2:50